Vrienden van het dienstvak LO&Sport
 
MINDSET ALS GROEIFACTOR JPK / JWF
Door Oscar Prins

 


Alles draait om ‘mindset’. Iedereen moet leren ‘omdenken’, of zoals de CDS het noemt: “Als we niet ons stinkende best doen, dan zijn we slechter voorbereid en kunnen er doden vallen. Je bent er nooit klaar voor, maar je moet er klaar voor zijn. Alleen zo kunnen we afschrikken en voorkomen dat er oorlog ontstaat.” (Bron: podcast Klapmok met Thee, Soepel naar hoofdtaak 1 met de CDS en de SG.)


Op donderdag 8 mei jl vond op de Johan Willem Frisokazerne een onderlinge bijscholing plaats. Deze werd in het kader van vakmanschapsontwikkeling uitgevoerd en is onderdeel van een integraal ontwikkelplan. Het doel van deze sessies is het versterken van de kennis, vaardigheden én mindset van de sportinstructeurs. Dit gebeurt door middel van praktische en theoretische sessies, met de nadruk op het toepassen van de warrior mindset in thema’s als Militaire Zelf Verdediging, Military Strength & Conditioning, het leiderschapscircumplex en algemene vorming.

Dit plan wordt uitgevoerd op zowel de sportgroep van de Johannes Postkazerne als die van de Johan Willem Frisokazerne. Een belangrijk voordeel van deze samenwerking is de gezamenlijke mindset ontwikkeling in de kop van regio Noord. Er worden ervaringen uitgewisseld en er wordt actief gewerkt aan verbondenheid.
Deze verbondenheid is van essentieel belang voor de ontwikkeling van de juiste mindset. Het versterken van sociale banden, samenwerken vanuit collectieve veerkracht, aandacht voor mentaal welzijn en emotionele ondersteuning, zingeving en het ontwikkelen van een gemeenschappelijke identiteit spelen hierin een grote rol.

Het stimuleren van een ‘warrior’-mindset bij militairen vraagt méér dan korte vormende momenten. Juist in het dagelijks werk is het belangrijk om aandacht te geven aan vertrouwen, open communicatie, betrokkenheid en eigenaarschap. Op deze manier ontwikkelen wij onze sportinstructeurs zó, dat zij op hun beurt de eenheden kunnen vormen. Eerst zelf de juiste mindset uitstralen, zodat je die vervolgens effectief kunt overdragen en toepassen in de lessen.

Onze C-LAS,  luitenant-generaal Swillens legt in zijn command message ook de nadruk op mindset. Dit is terug te vinden in zijn boodschap. Hij legt de nadruk op persoonlijke overtuiging en instelling en maakt dit concreet met de regels:
• Ik ben gereed voor inzet;
• Ik voer mijn opdracht uit;
• Ik geef nooit op;
• Ik ben een professional;
• Ik zorg voor mijn maten.

In de inleiding van deze 8 mei sessie is ook aandacht besteed aan de Mentale Mindset Ladder. Waar bevind jij je op deze ladder? Het doel van dit model is het bewust worden van eigen gedachtenpatronen en het stimuleren van een growth mindset. Daarnaast geeft het inzicht in hoe gedachten invloed hebben op gedrag, motivatie en succes.

De sessie van 8 mei stond in het teken van functionele oefeningen die zowel fysieke als mentale veerkracht bevorderen. Dit was een vervolg op een bijeenkomst verzorgd door aoo Raimond van den Boom en de sgtn1 Morten Albers en Reno Lok vanuit het platform MS&C. Subdoel was het versterken van de beeldvorming rond functionele fitness, gericht op het analyseren van militaire taken en dit vertalen naar trainingsparameters.
Onder leiding van de sgtn1 Rick Siemonsma en Peter Woelders stond de onze sessie in het teken van actief meedenken en ervaren. Er was aandacht voor het overgangsgebied tussen basiskrachttraining en specifieke krachttraining, in een veilige en warme indoor MS&C-ruimte. 

 

Vervolgens werkten gemengde groepen aan het ontwikkelen van functionele trainingen met alternatieve middelen, de M.E.G.A. Deploymentbox en militaire trainingsaccommodaties zoals de hindernis- en touwbaan. Weersinvloeden, ondergrond en afwijkende materialen geven de fysieke training een ander karakter dan een MS&C training ruimte. Tenue opbouw, van clean fatique tot full battle dress, zorgt voor de extra dimensie in de training.

Na afloop van de bijeenkomst was er sprake van een team dat sterker was geworden in overtuiging, kennis en ervaringen. Op deze wijze van elkaar leren geeft meer dan alleen kennis. Met elkaar de vakverdieping in, samen uitproberen en van elkaar leren geeft een sterke leersituatie waarbij de banden tussen de sportbureau ’s sterker zijn geworden.

Het volgende moment van ontwikkeling staat het leiderschapscircumplex en team effectiviteit centraal. We gaan vanuit een introductie in het circumplex een koppeling maken met de Warrior Mindset. Tevens gaan we vanuit een analyse naar het Team Effectiviteits Model kijken hoe we onze instructie kunnen aanpassen op de fase waarin een groep zich bevind. Op deze wijze willen we onze kennis over leiderschapsstijlen en team fases versterken.
De foto’s geven een goede indruk van deze 8 mei sessie. Uiteraard werd er na het leren en trainen gezamenlijk afgesloten met een gezellige Week Afsluit Borrel – met uitloop tot onbepaalde tijd.

Publicatiedatum: 16 mei 2025

 

Naschrift redactie: Begin dit jaar schreef redacteur Ruben Draaijer dit artikel over de Warrior Mindset bij de LO&Sportgroep GMK (Garderen), wat een relatie heeft met bovenstaand artikel.